80 59 4683 021

رگولاتور گاز یا رگلاتور ابزاری هستند که با آن ها کاهش، کنترل و تنظیم فشار گاز موجود در مخازن یا خطوط گاز رسانی انجام می شود. معمولاً استفاده مستقیم از گاز درون مخزن یا سیلندر ممکن نیست زیرا فشار بالایی دارد. به همین دلیل استفاده از رگلاتور برای کاهش فشار لازم است. رگلاتور ها قابلیت تنظیم فشار به مقدار دلخواه مصرف کننده را دارند.

سپهر گاز کاویان تولید کننده و تامین کننده گازهای خالص وترکیبی دارای گواهینامه ISO17025 و آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد ایران می باشد.جهت خرید گازهای خالص و ترکیبی تماس بگیرید.02146835980

از رگولاتور ها کجا استفاده می شود ؟

از رگولاتور های فشار گاز در، کمپرسور های هوا، آشپزی، کاهش فشار آب، وسایل نقلیه گاز سوز، صنایع نفت و گاز، و صنعت معدن استفده می شود. عملکرد اصلی رگلاتور این است که مقدار مشخصی از گاز را عبور دهد. استفاده از رگولاتور باعث می شود که تجهیزات و ابزار ها سالم بمانند. زیرا فشار گاز ها می تواند اثر تخریبی داشته باشد.

انواع رگولاتور گاز چگونه کار می کنند ؟

انوع مختلفی از رگولاتور های گاز وجود دارد. همه ی آن ها بر اساس یک اصل کار می کنند. ساده ترین نوع رگولاتور، نوع تک مرحله ای است که فشار گاز را به سطح مطلوب کاهش می دهد.

اجزای اصلی هر رگولاتور شامل فنر، واشر نازک منعطف یا دیسک فلزی به نام دیافراگم و یک شیر است. همه رگولاتور ها دارای فشار سنج نیستند. در این جا مرحله به مرحله روش کارکرد رگولاتور گاز را توضیح خواهیم داد.

نحوه کار رگولاتور گاز

گام اول: گاز وارد رگولاتور می شود

وقتی رگولاتور گاز را به سیلندر متصل کرده و شیر سیلندر را باز می کنید، گاز فشرده با فشار بالاوارد محفظه ی شیر رگولاتور می شود.

گام دوم: گاز محفظه را پر می کند

گاز به سرعت محفظه را پر می کند.

گام سوم: دیافراگم پایین می رود

زمانیکه دکمه کنترل رگولاتور گاز را در جهت عقربه های ساعت می چرخانید تا جریان گاز را افزایش دهید، فنر به سمت پایین فشرده شده و دیافراگم را به پایین هل می دهد. این کار سوپاپ شیر را باز می کند.

گام چهارم: گاز وارد محفظه فشار پایین می شود

باز شدن سوپاپ شیر باعث می شود گاز وارد محفظه فشار پایین شود. در این زمان گاز به دیافراگم به سمت بالا فشار وارد می کند و نیروی خلاف جهت را به فنر وارد می سازد.

گام پنجم: دیافراگم ثابت می شود

زمانی که بین نیروی وارده از سوی فنر و نیروی خلاف جهت وارده از سوی گاز به تعادل برسد، دیافراگم ثابت می شود. در این زمان گاز اجازه پیدا می کند که به آرامی و با نرخ ثابتی از سیلندر خارج شود.

گام ششم: فشار سیلندر افت می کند

پس از مدتی که گاز درون سیلند مورد استفاده قرار بگیرد، فشار درون سیلندر افت می کند. این امر باعث ضعیف شدن فشار در محفظه ی شیر می شود. با افت فشار از سمت پایین، دیافراگم دوباره تحت اثر نیروی فنر شروع به پایین آمدن می کند. در این راه ورودی گاز از درون سیلندر به درون محفظه رگولاتور باز تر می شود و گاز بیشتری وارد محفظه فشار پایین خواهد شد.

گام هفتم: فشار خروجی افزایش پیدا می کند

وقتی مقدار گاز در محفظه فشار پایین افزایش پیدا کند. فشار خروجی بیشتر می شود و باعث می شود گازی درون محفظه باقی نماند.

گام هشتم: سیلند خالی می شود

وقتی سیلندر کاملاً از گاز خالی شود، یا اینکه شما شیر سیلندر را ببندید، ورودی گاز صفر می شود و فشار سنج ها در صورت وجود، فشار صفر را نشان خواهند داد.

برای تهیه رگولاتور گاز مورد نظر خود با کارشناسان سپهرگاز کاویان تماس بگیرید.
02146837950
02146835980
واتساپ: 09128699025