80 59 4683 021

کاربردهای گوگرد دی اکسید | شرکت سپهر گاز کاویان: 02146835980 – 02146837072 – 09022734708

گوگرد دی اکسید یک ترکیب شیمیایی با فرمول SO2 است که در دمای اتاق به صورت گاز وجود دارد. این گاز بی‌رنگ است و بوی تند و زننده‌ای دارد. گوگرد دی اکسید به طور طبیعی توسط آتشفشان‌ها تولید می‌شود و همچنین محصول جانبی احتراق سوخت‌های فسیلی مانند زغال سنگ و نفت است. کاربردهای گوگرد دی اکسید گسترده و متنوع است که این گاز را به یک ماده صنعتی مهم تبدیل می کند.

ویژگی های فیزیکی

 • گاز بی رنگ با بوی تند و زننده
 • چگالی آن 2.926 گرم بر لیتر در دمای 20 درجه سانتیگراد است.
 • در آب بسیار محلول است و در 20 درجه سانتیگراد، 94 گرم SO2 در 100 گرم آب حل می شود.
 • نقطه ذوب آن -72.6 درجه سانتیگراد و نقطه جوش آن -10.05 درجه سانتیگراد است.

ویژگی های شیمیایی

 • مولکول خمیده با زاویه 119 درجه
 • یک اکسید اسیدی است و با آب واکنش می دهد و اسید سولفوروس (H2SO3) تشکیل می دهد.
 • یک عامل کاهنده است و می تواند به سولفور (S) یا سولفیت (SO32-) تبدیل شود.
 • در هوا به آرامی اکسید می شود و به تری اکسید گوگرد (SO3) تبدیل می شود.

منابع

 • گوگرد دی اکسید به طور طبیعی توسط آتشفشان ها و فرآیندهای زیوژئوشیمیایی تولید می شود.
 • همچنین در اثر احتراق سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی به عنوان یک آلاینده هوا آزاد می شود.
 • از طریق فرآیندهای صنعتی مختلف مانند ذوب فلز، تولید اسید سولفوریک و تصفیه گوگرد نیز تولید می شود.

اثرات بر سلامت

 • گوگرد دی اکسید می تواند باعث تحریک سیستم تنفسی، از جمله سرفه، تنگی نفس و درد قفسه سینه شود.
 • قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در معرض SO2 می تواند منجر به برونشیت مزمن، آمفیزم و بیماری قلبی شود.
 • این گاز همچنین می تواند به محیط زیست آسیب برساند و منجر به باران اسیدی و آلودگی هوا شود.

کاربردهای گوگرد دی اکسید

کاربردهای گوگرد دی اکسید

گوگرد دی اکسید (SO2) گازی بی رنگ و غیرقابل انفجار با بوی تند و خفه کننده است که کاربردهای صنعتی و فراوان دیگری نیز دارد. در اینجا به برخی از مهمترین کاربردهای گوگرد دی اکسید اشاره می شود:

 1. تولید اسید سولفوریک: از مهمترین کاربردهای گوگرد دی اکسید، تولید اسید سولفوریک است. اسید سولفوریک یکی از مهمترین مواد شیمیایی صنعتی است که در طیف گسترده ای از کاربردها از جمله تولید کود، باتری، مواد شوینده و رنگ استفاده می شود.
 1. مواد نگهدارنده: از دیگر کاربردهای گوگرد دی اکسید، استفاده از آن به عنوان ضدعفونی کننده و نگهدارنده مواد غذایی، به خصوص میوه های خشک می باشد. این ماده باکتری ها و قارچ ها را از بین می برد و به حفظ طراوت و رنگ غذا کمک می کند.
 1. تصفیه آب: ضدعفونی کردن آب آشامیدنی و فاضلاب نیز یکی دیگر از کاربردهای گوگرد دی اکسید است. این ماده باکتری ها و عوامل بیماری زا را از بین می برد و به تصفیه آب و ایمن سازی آن برای مصرف کمک می کند.
 1. صنعت کاغذسازی: در صنعت کاغذسازی از گوگرد دی اکسید برای سفید کردن خمیر کاغذ استفاده می شود. این ماده لیگنین را که باعث تیره شدن رنگ خمیر کاغذ می شود، از بین می برد.
 1. صنعت نساجی: در صنعت نساجی از گوگرد دی اکسید برای سفید کردن و رنگرزی پارچه استفاده می شود. این ماده به عنوان یک عامل کاهنده عمل می کند و به تثبیت رنگ ها بر روی پارچه کمک می کند.
 1. چلات کننده: از گوگرد دی اکسید به عنوان چلات کننده در برخی از فرآیندهای صنعتی استفاده می شود. چلات کننده ها موادی هستند که می توانند به طور محکم به یون های فلزی متصل شوند. از گوگرد دی اکسید برای حذف یون های فلزی ناخواسته از محلول ها استفاده می شود.
 1. سرمازایی: از گوگرد دی اکسید به عنوان مبرد در برخی از یخچال ها و دستگاه های تهویه مطبوع استفاده می شود. با این حال، به دلیل نگرانی های زیست محیطی، استفاده از آن در این کاربردها در حال کاهش است.
 1. سایر کاربردهای گوگرد دی اکسید: از دیگر کاربردهای گوگرد دی اکسید می توان به تولید مواد شیمیایی دارویی، لاستیک، پلاستیک و مواد منفجره نیز اشاره کرد.

روش های تولید SO2

در اینجا چند روش رایج برای تولید گوگرد دی اکسید آورده شده است:

 1. احتراق گوگرد: ساده ترین و رایج ترین روش تولید SO2 است. در این روش، گوگرد عنصری در مجاورت هوا یا اکسیژن به طور کامل می سوزد و SO2 تولید می کند. این واکنش گرمازا است و طبق معادله زیر انجام می شود:

S + O2 → SO2

 1. احتراق سوخت های فسیلی: زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی حاوی مقادیر کمی ناخالصی گوگرد هستند. هنگام احتراق این سوخت ها، SO2 به عنوان محصول جانبی به همراه سایر آلاینده ها مانند NOX و ذرات معلق آزاد می شود. این امر یکی از دلایل اصلی آلودگی هوا ناشی از منابع انسانی است.
 1. تصفیه فلزات: در فرآیند استخراج برخی فلزات، از سولفیدها به عنوان کانه استفاده می شود. هنگامی که این سولفیدها گرم می شوند، تجزیه شده و SO2 آزاد می کنند. به عنوان مثال، در فرآیند استخراج سرب، سولفید سرب (PbS) به سرب فلزی و SO2 تبدیل می شود:

 2PbS + 3 O2 → 2 PbO + 2 SO2

 1. واکنش های شیمیایی: SO2 را می توان از طریق واکنش های شیمیایی مختلف نیز تولید کرد. به عنوان مثال، می توان آن را با واکنش اسید سولفوریک با سولفیت ها یا با احیا سولفات ها تولید کرد.

خطرات و ایمنی

با توجه به گستردگی کاربردهای گوگرد دی اکسید، این گاز می تواند خطرات سلامتی و ایمنی قابل توجهی را برای انسان و محیط زیست ایجاد کند.

خطرات سلامتی

 • استنشاق: قرار گرفتن در معرض SO2 می تواند باعث تحریک مجاری تنفسی، سرفه، تنگی نفس، درد قفسه سینه و خس خس سینه شود. قرار گرفتن در معرض غلظت های بالا می تواند منجر به برونشیت، ذات الریه، ادم ریوی و حتی مرگ شود.
 • تماس با چشم: تماس SO2 با چشم می تواند باعث قرمزی، سوزش، اشک ریزش و پلک زدن شود.
 • تماس با پوست: تماس SO2 با پوست می تواند باعث قرمزی، سوزش و خارش شود.

گروه های در معرض خطر

 • کودکان و سالمندان: ریه های این گروه ها به طور کامل تکامل نیافته یا ضعیف تر هستند و به همین دلیل بیشتر در معرض اثرات مضر SO2 هستند.
 • افراد مبتلا به بیماری های تنفسی: افراد مبتلا به آسم، برونشیت و سایر بیماری های تنفسی بیشتر در معرض خطر عوارض جدی ناشی از SO2 هستند.
 • زنان باردار و شیرده: تحقیقات نشان داده که قرار گرفتن در معرض SO2 می تواند بر رشد جنین و نوزاد شیرخوار تأثیر منفی بگذارد.

ایمنی

 • محدودیت قرار گرفتن در معرض: حد مجاز تماس شغلی (PEL) برای SO2 ppm 5 است که به معنی 5 قسمت در میلیون قسمت هوا است. حد مجاز تماس کوتاه مدت (STEL) ppm 10 است. حد مجاز تماس ppm 1 است.
 • محافظت شخصی: هنگام کار با SO2 باید از تجهیزات حفاظت فردی مناسب مانند ماسک تنفسی، عینک و دستکش استفاده کنید.
 • تهویه: محل های کار که در آن SO2 استفاده یا تولید می شود باید تهویه مناسب داشته باشند.
 • ذخیره سازی و حمل و نقل: SO2 باید در ظروف بسته و در مکان خنک و خشک نگهداری و حمل شود.

بیشتر بخوانید: دتکتور SO2

آثار زیست محیطی

 • باران اسیدی: SO2 در جو با آب و سایر مواد شیمیایی واکنش نشان می دهد و باران اسیدی را تشکیل می دهد که می تواند به جنگل ها، دریاچه ها و ساختمان ها آسیب برساند.
 • ذرات معلق: SO2 می تواند به تشکیل ذرات معلق در هوا کمک کند که می تواند باعث مشکلات تنفسی و سایر مشکلات سلامتی شود.

کاربردهای گوگرد دی اکسید

خرید گوگرد دی اکسید

کاربردهای گوگرد دی اکسید (SO2) در زمینه های صنعتی و علمی بسیار متنوع است. در اینجا چند روش برای خرید SO2 برای انواع کاربردهای گوگرد دی اکسید آورده شده است:

 1. تامین کنندگان صنعتی: سپهر گاز کاویان تامین کننده SO2 با خلوص بالا برای انواع کاربردهای گوگرد دی اکسید
 2. تامین کنندگان مواد شیمیایی
 3. پلتفرم های تجارت الکترونیکی

 نکاتی در هنگام خرید SO2

 •  SO2 در گریدهای مختلف برای کاربردهای مختلف موجود است. گرید مورد نیاز خود را مشخص کنید.
 • SO2 در ظروف مختلف از جمله سیلندرهای تحت فشار و بطری های شیشه ای عرضه می شود. نوع بسته بندی مورد نیاز خود را مشخص کنید.
 • قیمت SO2 بسته به گرید، بسته بندی و مقدار سفارش متفاوت است. از چند تامین کننده قیمت بگیرید.
 • SO2 یک گاز سمی است. هنگام استفاده از آن برای انواع کاربردهای گوگرد دی اکسید، باید از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید.

تهیه و تامین

قیمت گاز دی اکسید گوگرد به اندازه و حجم سیلندر مورد نیاز شما بستگی دارد. می‌توانید این گاز را در حجم‌های مختلف برای انواع کاربردهای گوگرد دی اکسید، از سپهر گاز کاویان – دارنده گواهینامه ISO17025 و آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد – تهیه کنید. برای استعلام قیمت کپسول گاز دی اکسید گوگرد و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان سپهر گاز کاویان تماس بگیرید.

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده SO2 با درصد خلوص‌های 99.5، 99.95 می‌باشد. کپسول SO2 و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول SO2 مانند رگولاتور و… در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد. حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز دی اکسید گوگرد در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از: 5، 10، 20، 40 و 50 لیتر.

جهت مشاوره و خرید گاز SO2 برای انواع کاربردهای گوگرد دی اکسید، با کارشناسان سپهر گاز کاویان تماس حاصل فرمایید: 02146835980 – 02146837072 – 09022734708

 

فهرست مطالب

فهرست مطالب